Ferma zarodowa szynszyli
Ewa Rutkowska

Ferma jest prowadzona pod adresem
05-307 Dobre, ul. Moniuszki 1
tel. 604 417 628

O zwierzętach

Szynszyle to niewielkie gryzonie pochodzące z Ameryki Południowej żyjące w Andach, na terenie Chile, Argentyny, Boliwii i Peru. Ze względu na wysokiej jakości okrywę włosową, zwierzęta stały się obiektem masowych i niekontrolowanych polowań, co doprowadziło do niemal całkowitego ich wyniszczona w naturze. Chów klatkowy tych zwierząt zaczął się stosunkowo niedawno, zaledwie 85 lat temu. Ich skóry są niezwykle popularne i modne na świecie, a popyt na nie wzrasta z roku na rok. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi na korzyść chowu tych zwierząt są względy ekonomiczne: niski koszt budowy fermy, możliwość wykorzystania budynków gospodarskich, łatwość obsługi.

Fermowa hodowla szynszyli w Polsce rozpoczęła się w roku 1956; przez wiele początkowych lat rozwijała się stosunkowo wolno a okres ożywienia, który trwa do dziś, nastąpił dopiero w latach 90. W okresie ostatnich 15 lat powstało wiele nowoczesnych ferm, pojawili się producenci klatek i wyposażenia ferm oraz producenci granulatu i dodatków paszowych, a wysokiej jakości zwierzęta zaczęto sprowadzać z Danii, Finlandii, Kanady.

W hodowli dominuje głównie odmiana standardowa utrzymywana w największej ilości; oprócz niej hoduje się odmiany mutacyjne takie jak: czarna aksamitna, beżowa, biała, fioletowa, szafirowa; inne odmiany (np. węglowa, mozaikowa, srebrzysta, plamista) spotyka się znacznie rzadziej, budzą one duże zainteresowanie wśród hobbystów. Szynszyle hoduje się systemem poligamicznym, w którym na jednego samca przypada 4-6 samic. W nowocześnie zorganizowanej hodowli szynszyle trzyma się w klatkach wykonanych z metalowej siatki. Każda z klatek wyposażona jest w pojemnik na paszę, pojemnik na siano, poidełko i wanienkę do kąpieli piaskowej, a dokładnie – pyłowej. Aby okrywa włosowa szynszyli wyglądała pięknie i zdrowo trzeba zapewnić zwierzątkom możliwość regularnych, co najmniej raz w tygodniu, kąpieli piaskowych. Nie używa się do niej naturalnego piasku, ponieważ może on być zanieczyszczony, często bywa wilgotny, a ponadto ostre jego ziarenka mogłyby zniszczyć delikatne futerko szynszyli.

Strona główna